Sosyal Ağımıza Katılın >

Pedal Çevirmek Parkinson Hastalarına İyi Geliyor

Bisiklete binmenin sağlığa faydaları uzun zamandır biliniyor. Son çıkan bir araştırma ise bisiklet sürmenin Parkinson hastalarına da iyi geldiğini, en çok faydayı da pedalı daha hızlı çevirenlerin sağladıklarını gösterdi.
Egzersizin Parkinson hastalığı üzerinde olumlu etkileri olduğunu ilk olarak Cleveland Clinic Lerner Araştırma Enstitüsü’nden Dr. Jay L. Alberts tespit etmişti. Bir Parkinson hastası ile beraber yaptıkları bisiklet turunun ardından hastanın semptomlarında önemli ilerlemeler kaydedilmişti.

Sonrasında ise egzersizin 26 Parkinson hastası üzerindeki etkilerini ölçmek için fcMRI (fonksiyonel bağlantı manyetik rezonans görüntüleme) kullanıldı. fcMRI, egzersiz seansının sekiz hafta öncesinde ve sonrasında ve takip amaçlı olarak dört hafta aralarla tekrar yapıldı.  Araştırma ekibi, fcMRI sonuçlarından beynin hareketliliğini ve bağlantı kurma düzeylerini ölçtüler ve elde ettikleri verileri ortalama pedal çevirme oranı ile ilişkilendirdiler. Böylelikle, daha hızlı pedal çevirmeyle beynin motor becerisinde artış olduğu gözlendi. Bu çalışmayla daha hızlı pedal çevirme oranı, iyileşmeyi hızlandıran önemli bir faktör olarak ortaya çıkarılmış oldu.

Hastalar, sekiz hafta boyunca haftada üç kez bisikletle egzersiz seansına girdiler. Bazı hastalar kendi istedikleri bir hızda egzersiz yaparken, bazılarından da kendi istedikleri hızın üzerinde bir hızla pedal çevirmeleri istendi. Araştırmacılar, hastaların istenilen hızda bisiklet sürmeleri için modifiye edilmiş bir bisiklet kullandılar.

Daha hızlı pedal çevirmek daha olumlu sonuçlara yol açarken, bütün Parkinson hastalarının iyileşme gösterebilmeleri için belli bir hız oranında pedal çevirmek zorunda olmadıkları da belirtiliyor. Yüzme ve aletli egzersiz yapma gibi diğer egzersiz türlerinin de benzer faydaları olabileceği ifade ediliyor.

Sonuçlar, belli bir hızda yapılan bisiklet egzersizinin Parkinson hastalığı tedavisinde etkili ve düşük maliyetli bir terapi olduğunu gösteriyor. Araştırma sonuçlarının tamamı, Radiological Society of North America (RSNA) yıllık kongresi raporunda bulunabilir.

Gymistanbul.com web sitesini satın almak istiyorsanız lütfen tıklayın